Antalya Güçbirliğinden Yatırım Hamlesi

Fikri Cinokur - Antalyalı işadamları tarafından kurulan Antalya Güçbirliği Holding (AGH), TEDAŞ'ın özelleştirme ihalelerine katılarak, İzmir, İstanbul (Kadıköy) ile Batı Akdeniz bölge illerinin elektrik dağıtımına talip olacak. AGH Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Acar, şirket tüzüğünde değişiklikler yapılarak AGH'nin 'Antalya Holding' adını alacağını söyledi. Dünya kenti Antalya'da büyük yatırımlara sahip çıkacaklarını belirten Acar, Antalya Organize Sanayi Bölgesi'nde, İzmirli enerji şirketi ENDA ile Doğalgaz Elektrik Santralı kurulması çalışmalarının sürdüğünü, ihaleyi de Finlandiya sermayeli 'Warstila' isimli şirketin aldığını bildirdi.

Warstila şirketiyle santralın kurulumu konusunda ön protokol yapılacağını anlatan Acar, şöyle konuştu: 'Doğalgaz Elektrik Santralı'nın makineleri Ekim ayı sonunda gelecek ve 45 günde montajı yapılacak. 2005 yılı Aralık ayında Antalya'da ilk elektriği üreteceğiz. Bu santral 55 MW gücünde olacak. Santralla ilgili kredi konusunda görüşmelere de başlandı.'

Doğalgaz Elektrik Santralı'nin yanı sıra bir de hidroelektrik santralı kurulması için fizibilite çalışmalarına başladıklarına dikkati çeken Acar, 'Akdeniz çanağındaki nehirler üzerinde hidroelektrik santralı kuracağız. Ama hangi ırmak üzerinde kuracağımızı daha tespit etmedik. Bu konuda araştırma ve fizibilite çalışmaları devam ediyor' dedi.

TEDAŞ'ın özelleştirilmesiyle ilgili çalışmaların sürdüğünü anlatan AGH Başkanı Ahmet Acar, ihalelere katılmak amacıyla konsorsiyum oluşturup yurtiçi ve yurtdışında profesyonel şirketlerle birliktelik kuracaklarını kaydetti. TEDAŞ'ın özelleştirme ihalelerine katılacaklarını anlatan Acar, 'TEDAŞ'ın İzmir, İstanbul (Kadıköy bölgesi) ile Batı Akdeniz Bölgesi'ni kapsayan Antalya, Burdur ve Isparta illerinin elektrik dağıtımına talip olacağız.

Bu şirkete yine AGH, belediyeler, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, Antalya Ticaret Borsası gibi kurumlarla işadamları da ortak olabilecek. Doğalgaz, bu yılın Eylül ayında Antalya Organize Sanayi Bölgesi'ne gelmiş olacak.'