Antalya gelecek ay doğalgaza kavuşuyor. Organize Sanayi kendi elektriğini üretecek

Antalya'ya Isparta üzerinden getirilen doğalgaz boru hattı Çubuk Beli'ne kadar geldi. Boru hattı Eylül ayında Antalya Organize Sanayi Bölgesi'ne ulaşacak. Organize Sanayi Bölgesi'ne kurulacak santralle, bölgede elektrik üretecek. Bölgedeki fabrikalar, kendi elektriğini kendi üreterek yüksek elektrik maliyetlerinden kurtaracak. İlerki yılarda santrelden Antalya kent merkezini de elektrik satılacak. Antalya Güçbirliği Holding tarafından gelecek yıl başında kurulacak santral, 25 milyon dolara mal olacak.

Antalya'gelecek ay doğalgaza kavuşuyor. Isparta üzerinden gelen doğalgaz boru hattı, Çubuk Beli'ne kadar geldi. Boru hattı Eylül ayında Antalya Organize Sanayi Bölgesi'ne ulaşacak. Organize Sanayi Bölgesi'ne Antalya Güçbirliği Holding tarafından kurulan santrelle bölgedik fabrikalar kendi elektriğin kendisi üretecek.

Antalya Güçbirliği Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Acar, İzmir'de bulunan ENDA şirketi ile birlikte Antalya Enerji Dağıtım Anonim Şirketi'ni kurdukların hatırlatarak, bu şirketin 25 milyon dolara doğalgaz çevrim santrali kuracağını söyledi. Bu santralle, Organize Sanayi Bölgesi'nin, 2006 yılının ocak ayından itibaren kendi elektriğin üretir duruma geleceğini kaydeden Ahmet Acar, santralin ilk etapta yıllık 280 milyon kilovat, daha sonraki yıllarda yıllık 400 milyon kilovat elektrik üreteceğini söyledi.

Santralden elde edilecek buharın fabrikaların ısıtılmasında ve seralarda kullanılacağına dikat çeken Ahmet Acar, üretilecek elektriğin ise sadece bölgeyle sınırlı kalmayacağını Antalya merkezine de dağıtalacağını açıkladı. Antalya'nın enerji sıkıntısı içinde olduğun hatırlatan Acar, elektriğin kente dağıtılmasıyla kesintilere ve voltaj düşmelerine son verilebileceğini bildirdi.