Antalyanın Rakısı Eylülde Piyasada

Antalya Güçbirliği Holding (AGH) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Acar, 3 milyon 400 bin YTL sermaye ile kurulan Antalya Alkollü İçecekler Üretim Anonim Şirketi içki üretim tesislerinin montaj işlemine başlandığını söyledi.

Tesisleri, 100 yıl faaliyetine devam edebilecek şekilde hazırlanacağını, bu nedenle kullanılan malzemelerin tamamen paslanmaz çelikten oluştuğunu belirten Acar, marka belirleme çalışmalarının da devam ettiğini kaydetti. Bir bankadan 12,5 milyon euro kredi alındığını ifade eden Acar, Antalya Organize Sanayi Bölgesi'nde kuruluş çalışmaları devam eden tesislerde yıllık 5 milyon litre rakı, 5 milyon litre votka, 3 milyon litre cin ve şarap üretimi gerçekleştirileceğini bildirdi. Acar, şöyle konuştu:

"Tesislerimizde 3 milyon litre gıda alkolü, 3 milyon litre de suma alkolü üretimi gerçekleştirilecek. Makine ekipmanları İtalya'dan ithal edildi. İçki kalitesinden hiç taviz verilmeyecek. Birinci günkü içki kalitesi ne ise yılın son gününde üretilen içkinin kalitesi de aynı olacak. Yedi kolonlu sistemle gıda alkolü üreteceğiz ve bu alkolün içinde hiç yabancı katkı maddesi olmayacak. Üretimimiz eylül ayından itibaren piyasaya sunulacak."

Turizme endeksli kırmızı ve beyaz şarap üretimi de yapacaklarını anlatan Acar, kaliteli alkollü içki üretimi için Antalya ve bölgesinde teşvikli üretim yaptıracaklarını vurguladı.